سامانه جامع مشاوره و خدمات روان‌شناختی

مشاور سبل السلام

بازگشت به سایت

آزمون هوش و شخصیت شناسی

از بسیاری جهات شناخت و درک شخصیت شما می‌تواند به شما در زندگی سود برساند. در مرحله اول، درک شخصیتتان به شما در کار و شغل کمک خواهد کرد زیرا می‌تواند در تصمیم‌گیری برای انتخاب مسیر شغلی، چگونگی پیشرفت این حرفه و اینکه چه نوع شغلی را باید بر اساس شخصیت خود درخواست کنید (و نحوه رفتار در این مصاحبه‌ها) کمک کند.

 

اهمیت شخصیت شناسی

درک شخصیت خاص و منحصربه‌فرد خودتان در پیشرفت شخصی نیز کمک خواهد کرد و می‌توانید درک کنید که چگونه به بهترین وجه با دیگران تعامل داشته باشید، چه مواقعی نیاز به استراحت دارید، چه چیزی باعث ایجاد انگیزه در شما می‌شود و نحوه برخورد شما با استرس یا فشار چگونه خواهد بود.

انجام تست روانشناسی درواقع سنجیدن ویژگی‌های رفتاری‌مان، به کمک تست‌هایی است که در علم روانشناسی به همراه روان‌سنجی دارای روایی و پایایی بالایی هستند و حساسیتشان به آن ویژگی موردنظر بسیار زیاد است.

 

ویژگی‌های یک آزمون معتبر

زمانی که یک تست روانشناسی را برای خود سنجی انتخاب می‌کنیم توجه به چند نکته ضروری است. به‌خصوص که در دنیای الکترونیکی امروز بسیاری از تست‌ها سند و مدرک علمی معتبری ندارند و از طرفی به دلیل اینکه تست‌ها و نتیجه آنها در تکمیل خودانگاره افراد نقش مستقیم دارد بنابراین خیلی تشخیص معتبر بودن تستی که می‌زنیم ضروری است.

در حالت اول  در یک آزمون معتبر باید از دستورالعمل‌ها و پرسش‌هایی با کلمات ساده و روشن که فهم و نمره بندی آن آسان باشد استفاده شود و هم اینکه پرسش‌های مختلف به‌طور دقیق همان هدف پرسش را موردبررسی و سنجش قرار دهند.

در حالت دوم یک آزمون معتبر باید به‌گونه‌ای باشد که باحالت واقعی طبیعت سازگار باشد و قابل تکرار نیز باشد. بنابراین مراجعه به آزمون‌های معتبر برای خود سنجی از اهمیت بالایی برخوردار است که در ادامه به دسته‌بندی و معرفی تعدادی از آنها می‌پردازیم.

 

 

چند نکته در مورد انجام آزمون

اولین و مهم‌ترین نکته در این زمینه این است که همیشه باید برای خودمان خاطرنشان کنیم که تست‌ها تنها به ما یک دید کلی می‌دهند و ما نمی‌توانیم جواب آن‌ها را به‌مثابه برچسبی در مورد خود تلقی کنیم. معمولاً میگویند اگر در تست‌ها و جواب‌هایشان اختلافی عظیم بین شخصیت خود یا آنچه فکرش را می‌کردید و جواب تست وجود دارد آنچه شما در مورد خودتان میگویید اولویت دارد.

دومین نکته اینکه در غالب تست‌ها خیلی روی سؤالات فکر نکنید همیشه اولین جوابی که به ذهنتان می‌رسد بر دیگران جواب‌هایتان اولویت دارد.

فراموش نکنید که شما تنها فرد جهان با شخصیت منحصربه‌فرد خود هستید؛ به همین علت شما واقعاً باید در یادگیری و درک شخصیت خود سرمایه‌گذاری کنید. برای شروع، می‌توانید با استفاده از آزمون‌های شخصیت شناسی مشاور خوب، دید صحیح‌تری نسبت به شخصیت و تفکرات خود پیدا کنید.

_______________________________________

سی کالوین، همکاران (2011): اپیدمیولوژی شناختی: مفاهیم، شواهد و جهت‌گیری آینده.

ای فورنهام، همکاران (2006): چه جنبه‌هایی از توانایی و وظیفه‌شناسی نمره هوش سیال را پیش‌بینی می‌کند؟

نظر شما

نظر خواننده‌ها