سامانه جامع مشاوره و خدمات روان‌شناختی

مشاور سبل السلام

بازگشت به سایت

اختلالات روانشناختی

تعریف اختلالات روانشناختی

اختلالات خلقی دسته‌ای از بیماری‌های روان‌پزشکی شامل اختلال افسردگی عمده، اختلال خلقی دوقطبی، اختلال خلقی با دوره‌های سریع، افسردگی‌های فصلی، اختلال کج‌خلقی، اختلال خلق دوره‌ای هستند. اختلالات خلقی می‌تواند تغییراتی در رفتار شما ایجاد کند و توانایی شما را در برخورد با فعالیت‌های معمول مثل کار، محیط زندگی و یا مدرسه را تحت تأثیر قرار دهد.

ممکن است مدت‌زمان طولانی بسیار غمگین و تحریک‌پذیر باشید و یا بیش‌ازحد شاد و خوشحال باشید. هنگامی‌که به‌طور غیرطبیعی افسرده می‌شویم اصطلاحاً خلقمان پایین است. هنگامی هم که بیش‌ازحد احساس سرخوشی کنیم خلق ما بالا است.

 

خلق بالا

در بیمارانی که خلق بالایی دارند (یعنی درمانیا)، گشاده خویی، پرش افکار، کاهش خواب، افزایش اعتمادبه‌نفس و افکار خودبزرگ‌بینی دیده می‌شود. در بیمارانی که خلق افسرده‌ای دارند، از دست دادن انرژی و علاقه، احساس گناه، دشوار شدن تمرکز، از دست دادن اشتها و افکار مرگ یا خودکشی وجود دارد.

دیگر نشانه‌ها و علائم اختلالات خلقی عبارت است از تغییراتی در سطح فعالیت، توانایی‌های شناختی، تکلم و کارکردهای نباتی (از قبیل خواب، فعالیت جنسی و سایر نظم‌های زیستی). این تغییرات تقریباً همیشه موجب مختل شدن کارکردهای بین فردی، اجتماعی و شغلی بیمار می‌شود.

 

 

خلق طبیعی

در حالت طبیعی روحیه هر فردی بسته به شرایط تغییر می‌کند اما در اختلال خلقی علائم آن باید چند هفته یا بیشتر وجود داشته باشد. مثلاً اگر برای چند ساعت یا یکی دو روز احساس افسردگی کردید، نمی‌توان گفت اختلال افسردگی دارید. متخصص در صورتی تشخیص اختلال افسردگی را می‌دهد که مجموعه علائم افسردگی را در مدت حداقل دو هفته داشته باشید.

درصورتی‌که حالت خلقی شما متناسب با شرایط شما نباشد و توانایی عملکرد شما را مختل کند و چندین هفته هم به طول انجامیده باشد، ممکن است دچار اختلالات خلقی شده باشید. درصورتی‌که علائم بالا را در خود مشاهده کرده‌اید، می‌توانید با دریافت نوبت آنلاین، از خدمات مشاوره‌ای سامانه مشاور خوب درزمینه تشخیص و درمان اختلالات خلقی بهره‌مند شوید.

 

انواع اختلالات روانشناختی را بیشتر بشناسید.

 

 

 

 

 

_________________

انجمن روان پزشکی آمریکا (1393): راهنمای تشخیصی و آماری اختلال‌های روانی. ترجمه دکتر فرزین رضاعی، انتشارات ارجمند.

نظر شما

نظر خواننده‌ها