سامانه جامع مشاوره و خدمات روان‌شناختی

مشاور سبل السلام

بازگشت به سایت

اختلال افسردگی

افسردگی را می‌توان جزو اختلالات خلقی طبقه‌بندی‌شده دانست که بااحساس فقدان، خشم و غم و اندوه همراه است و باعث مختل شدن فعالیت‌های روزمره‌ی فرد می‌شود. افراد به روش‌های مختلفی افسردگی را تجربه می‌کنند. افسردگی ممکن است بر روابط و برخی از حالت‌های جسمی شما تأثیرگذار باشد. بیماری ورم مفاصل، بیماری‌های قلبی و عروقی، سرطان، دیابت و ام‌اس ازجمله بیماری‌هایی هستند که افسردگی می‌تواند باعث افزایش شدت پان شود.

 

اندوه یا افسردگی

به این نکته توجه داشته باشید که گاهی اوقات داشتن غم و اندوه و یا احساس کمبود، بخشی عادی از زندگی است. در زندگی همه درگیر اتفاقات غم‌انگیز و ناراحت‌کننده می‌شوند. اما اگر به‌طور مرتب احساس بدبختی و ناامیدی دارید، ممکن است دچار افسردگی شده باشید. افسردگی یک اختلال جدی محسوب می‌شود و می‌تواند بدون پیگیری و درمان صحیح تشدید شود.

بااین‌وجود افرادی که به‌طور آگاهانه درصدد درمان برآمده و پیگیری دارند در طی چند هفته بهبودی علائم و حالات خود را متوجه می‌شوند. افسردگی عمده می‌تواند علائم مختلفی را ایجاد کند که این علامت‌ها در زنان، مردان و کودکان متفاوت است. این علائم شامل:

 1. احساس غم و اندود
 2. کاهش انرژی و خستگی
 3. تغییر در اشتها
 4. تغییر در وزن
 5. کم‌خوابی یا پرخوابی
 6. ناامیدی
 7. احساس پوچی و بی‌فایدگی
 8. بی‌انگیزه بودن
 9. تحریک‌پذیری
 10. بدبینی
 11. احساس گناه
 12. کاهش میل جنسی
 13. ناتوانی در تصمیم‌گیری
 14. افکار خودکشی

 

 

باید حتماً به این نکته توجه شود که این اختلال در اثر بیماری جسمی دیگری ایجاد نشده باشد و یا به‌عنوان‌مثال ناشی از واکنش به مرگ عزیزان نباشد. یک نکته مهم در تشخیص اختلال افسردگی این است که شدت این علائم باید به‌اندازه‌ای باشد که روی عملکرد روزانه فرد تأثیر نامطلوبی به‌جای گذاشته باشد.

 

افسردگی در کودکان

برزو افسردگی در کودکان نیز محتمل و دارای علائم مشخصی است. این علائم باید تقریباً هرروز و دست‌کم در طی دو هفته مستمر دیده شود تا بتوان تشخیص افسردگی در کودک را داد. علائم افسردگی در کودکان نیز ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 1. تحریک‌پذیری (عصبانیت، نوسانات خلقی و روحی، گریه زیاد)
 2. احساس بی‌کفایتی (مثلاً من نمی‌توانم کاری را درست انجام بدهم)، ناامیدی، غم و اندوه شدید
 3. مشکل در مدرسه یا خودداری از رفتن به مدرسه
 4. کاهش عملکرد در مدرسه و افت تحصیلی
 5. مشکل در تمرکز (هر عامل بیرونی کم‌اهمیتی می‌تواند باعث پرت شدن حواس او شود.)
 6. دوری از دوستان و خواهر و برادر
 7. افکار خودکشی
 8. مشکل در خواب یا پرخوابی بیش‌ازحد
 9. کاهش انرژی
 10. مشکلات گوارشی، تغییر در اشتها
 11. کاهش وزن یا افزایش آن

 

 

درمان افسردگی

زندگی با افسردگی می‌تواند مشکل باشد، اما درمان می‌تواند به بهبود کیفیت زندگی شما کمک کند. ممکن است بتوان با یک شکل از درمان علائم را با موفقیت مدیریت کرد، یا ممکن است تصمیم گرفته شود که ترکیبی از درمان‌ها به بهترین وجه استفاده شود. در درمان افسردگی سه نوع درمان وجود دارد:

درمان دارویی

درمان با تحریک مغناطیسی (TMS)

روان‌درمانی

مدیریت علائم افسردگی شامل یافتن ترکیب مناسب داروها و روش‌های درمانی است. اگر یک روش درمانی مؤثر نباشد، ممکن است با یک روش متفاوت نتیجه بهتری داشته باشید. بهترین حالت در درمان و کنترل بیماری افسردگی این است که باید نسبت به علائم و حالات خود هوشیار و آگاه بوده و به تغییر در روحیات و خلق خود حساس باشیم و همچنین، نسبت به مراجعه برای درمان و پیگیری جلسات درمانی اهمال نداشته باشیم و با صبوری پیگیر بهبود اوضاع جسمی و روحی خود باشیم. مشاوران و روانشناسان سامانه مشاور خوب می‌توانند به بهترین شکل ممکن درزمینهٔ شناخت و درمان افسردگی‌ها شما عزیزان را راهنمایی نمایند.

______________________

انجمن روان‌پزشکی آمریکا (1393): راهنمای تشخیصی و آماری اختلال‌های روانی. ترجمه دکتر فرزین رضاعی، انتشارات ارجمند.

نظر شما

نظر خواننده‌ها