سامانه جامع مشاوره و خدمات روان‌شناختی

مشاور سبل السلام

بازگشت به سایت

تعارضات زناشویی

تعارض‌ها و اختلافات زناشویی موضوعی رایج در میان خانواده‌ها است که می‌تواند شامل انواع مختلفی مثل تعارض و اختلاف در عقاید، نیازها، تمایلات، توقعات و مسائل مربوط به کودک باشد. اختلافات زناشویی ممکن است به شکل خصومت آشکار و پنهان، برخوردهای کلامی و فیزیکی و یا بی‌تفاوتی و کناره‌گیری خود را نشان دهد؛ می‌تواند از بحث آرام تا برخورد فیزیکی باشد و یا در یک دوره‌هایی تشدید و یا آرام شود.

تعارض در همه رابطه‌ها وجود دارد و هیچ رابطه‌ای بدون تعارض و اختلاف نیست. آن چیزی که مهم است این است که ما بتوانیم از روش‌های منطقی و درست برای حل اختلافات زناشویی‌مان استفاده کنیم.

خیلی از افرادی که می‌خواهند ازدواج کنند یا در مراحل اولیه تشکیل خانواده هستند، گمان می‌کنند خوشبختی یعنی داشتن رابطه‌ای بدون تعارض و اختلاف. این یک تصور رؤیایی و غیرواقعی از رابطه است. از دید روانشناسی، خوشبختی یعنی توانایی برقراری رابطه‌ای توأم با احترام و محبت با همسر و استفاده از راهکارهای درست برای حل اختلافات نظر با او » تعارض یک جنبه‌ی اجتناب‌ناپذیر ارتباطات انسانی است.

 

زمینه‌های بروز تعارضات زناشویی

زمینه‌های آشکار تعارض، در جروبحث‌های همسران به زبان می‌آید و شناسایی آن به دلیل عینی بودن، چندان دشوار نیست؛ که به برخی از آن‌ها اشاره می‌شود:

 • تغییر شخصیتی
 • پیش آمد رویدادهای ناخوشایند
 • کاهش جاذبه‌های ظاهری
 • مثلث سازی با فرزندان
 • تفاوت‌های اعتقادی- مذهبی
 • تفاوت آداب‌ورسوم
 • اختلاف‌نظر در مسائل اقتصادی
 • چگونگی تفریح و مسافرت

زمینه‌های تعارض همسران به مسائل مالی، فرهنگی، اعتقادی و امثال آن خلاصه نمی‌شود، بلکه برخی از آن‌ها پنهان است و برای یافتن آن‌ها باید تلاش بیش‌تری کرد. مهم‌ترین زمینه‌های تعارض که بار انتزاعی بیش‌تری دارند، عبارت است از:

 • بی‌علاقگی به همسر
 • تقسیم نامتوازن قدرت
 • بی‌توجهی به نیازهای اساسی

 

سبک‌های مدیریت تعارضات زناشویی

سبک‌های مختلفی برای حل تعارض از سوی همسران به‌کار گرفته می‌شود که برخی سازنده و برخی مخرب است. اینک به سبک‌های شایع همسران در حل تعارض اشاره می‌شود.

سبک‌های غیر مؤثر و مشکل‌ساز

سبک‌های غیر مؤثر مدیریت تعارض، که موجب بروز مشکلاتی در روابط همسران می‌شود، اَشکال متعددی دارد که شایع‌ترین آن سبک‌های رقابت‌جویی، اطاعت و تسلیم و بی‌تفاوتی است.

سبک مؤثر مدیریت تعارض

به باور همسرانی که این سبک را در زندگی مشترک خود به‌کار می‌برند، اختلاف و تعارض در زندگی زناشویی امری طبیعی و اجتناب‌ناپذیر است که باید با همکاری یک دیگر آن را حل کنند. شایع‌ترین سبک‌های مدیریت مؤثر عبارت‌اند از: مشارکتی، گذشت یا تطبیق، مصالحه یا توافق.[1]

 

روند حل تعارضات زناشویی

انتخاب راهبُرد و سبک مدیریت تعارض، بستگی به اعتمادبه‌نفس فرد، میزان شناخت او از خواسته‌ها و اهداف طرف مقابل، میزان اطلاعات موجود و قابل افشا درباره طرفین و حس همکاری و مشارکت آنها دارد. طبق نظریه انتخاب، تلاش درمانگر این است که مشکل را ریشه‌یابی کند، هدف زوج‌ها را از آمدن به مشاوره دریابد و توانایی آنها را برای برطرف کردن مشکل از زبان خودشان بشنود. این سؤال و جواب کوتاه و مختصر مسیر حل مشکل را بسیار ساده می‌کند و تا حدود زیادی راه  را برای درمانگر راحت  می‌کند.

تعارض‌های زناشویی تأثیر عمیق منفی بر روابط آنها و پیرو آن بر بافت و روابط خانوادگی می‌گذارد. تعارضات در خانواده اغلب منجر به استرس می‌شود، می‌تواند پیش‌بینی کننده شروع افسردگی، اضطراب و بسیاری از بیماری‌های جسمی و روانی باشد. البته عدم توافق موجود بین زوج‌ها نه تنها غیرعادی نیست بلکه اگر ساختارمند حل شود باعث تحکیم رابطه می‌شود.

غم، تنش و بروز خشم بین زوج‌ها گریزناپذیر است. اگر بپذیریم که هیچ زندگی مشترکی بدون تعارضات قابل‌تصور نیست، آنگاه می‌توانیم خود را از فشار چرایی به وجود آمدن مشکل برهانیم و در عوض به حل آن فکر کنیم. مشاوران و روانشناسان سامانه مشاور خوب می‌توانند به بهترین شکل ممکن درزمینهٔ شناسایی و حل تعارضات زناشویی شما عزیزان را راهنمایی نمایند.

_________________________________________

[1] محمد پور، احمدرضا و همکاران، (1389) مدیریت تعارض همسران

نظر شما

نظر خواننده‌ها