سامانه جامع مشاوره و خدمات روان‌شناختی

مشاور سبل السلام

بازگشت به سایت

زوج درمانی

چالش‌های مربوط به محبت، ارتباطات، اختلاف‌نظرها و ترس از طلاق از مهم‌ترین دلایلی است که زوجین برای کمک به آنها، مراجعه می‌کنند. زوجینی که از رابطه خود ناراضی هستند ممکن است به منابع مختلفی برای کمک ازجمله دوره‌های آنلاین، کتاب‌های کمک به خود، کارگاه‌ها و مشاوره زوجین مراجعه کنند.

زوج‌درمانی چیست؟

زوج‌درمانی یکی از روش‌های روان‌درمانی است که در این روش، درمانگر یا روانشناس که درواقع مشاور خانواده و ازدواج است و در این زمینه تخصص و تجربه لازم را دارد  و تلاش می‌کند با زوج‌هایی که دچار مشکلاتی شدند در بحث و گفتگو باشند. به عبارتی می‌توان گفت زوج‌درمانی راه‌حلی است برای افرادی که قادر به حل مشکلات و تعارض و کشمکش‌های میان خود نیستند و ناگزیر به دنبال ارتقای ارتباط خود با همسرشان هستند. یکی از راهکارهایی که زوج‌درمانی به افراد ارائه می‌دهد این است که زوجین نگاهی واقع‌بینانه به‌تمامی مشکلات داشته باشند و به دنبال راه‌حلی برای نجات و رهایی از آن مشکلات و دغدغه‌ها باشند.[1]

 

 

استفاده از تکنیک زوج‌درمانی برای تمامی رابطه‌ها مفید و مؤثر است و زوج‌هایی که در شرف ازدواج هستند باید پیش‌ازاین کار به مشاور مراجعه کنند. یکی از مهم‌ترین کارکردها و اهداف زوج‌درمانی این است که به زنان و مردان کمک می‌کند تا یکدیگر را به خوبی بشناسند و همدیگر را درک کنند و چنانچه تصمیم به تغییر خود دارند در این راه به آنها کمک کنند تا به اهداف خود دست یابند. اهداف درمان را می‌توان به شرح زیر ذکر کرد:

  • کاهش و حل‌وفصل اختلافات بین زوجین
  • برقراری ارتباط مؤثر بین زوجین
  • ارائه راه‌های حل مشکلات
  • بررسی مشکلاتی که هر یک قبل از ازدواج داشته‌اند
  • و از همه مهم‌تر گرفتن تصمیمی که برای طرفین مناسب باشد.

چرخه تعادل منفی

بیشتر روابط در برخی مواقع دچار تشنج می‌شوند، درنتیجه در عملکرد مطلوب و تولید الگوهای ناسازگار، تقویت‌کننده هستند. این الگوها را می‌توان “چرخه تعامل منفی” نامید. دلایل زیادی برای این امر وجود دارد، ازجمله دل‌بستگی ناامن، خودخواهی، استکبارستیزی، حسادت، عصبانیت، حرص و آز، ارتباط / درک نامناسب یا حل مشکل، سلامتی، اشخاص ثالث و غیره. تغییر در شرایطی مانند وضعیت مالی، سلامت جسمی و تأثیر سایر اعضای خانواده می‌تواند تأثیر زیادی بر رفتار، واکنش‌ها و عملکردهای افراد در یک رابطه داشته باشد.[2]

روند جلسات زوج‌درمانی

در جلسات زوج‌درمانی، علاوه بر مشکلاتی که زوج‌ها به خاطر آن مراجعه کرده‌اند، زوایای دیگر زندگی مشترک آن‌ها نیز ارزیابی می‌شود. در این جلسات علاوه بر اینکه با زوج‌ها به‌طور هم‌زمان صحبت می‌شود، جلسات جداگانه‌ای نیز با هرکدام از طرفین برگزارشده و مشکلات زندگی از دیدگاه آن‌ها پرسیده می‌شود.

در جلساتی که هر دو طرف حاضر هستند، رفتار و برخورد آن‌ها با یکدیگر بررسی می‌شود. در بعضی از جلسات زوج‌درمانی تمرین‌های خانگی برای برقراری ارتباط به زوجین داده می‌شود. با تکرار این تمرین‌ها، علاوه بر اینکه مهارت‌های ارتباطی تقویت می‌شود، آگاهی آن‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند.

 

 

با توجه به اینکه مراکز زوج‌درمانی نقش افرادی را ایفا می‌کنند که کاملاً آگاه، متخصص و بی‌طرف هستند پس از گفتگو می‌توانند به‌راحتی صداقت و عدم صداقت گفتار افراد را تشخیص دهند. یکی دیگر از اصول قابل‌توجه  مراکز زوج‌درمانی در تهران این است که به‌صورت خصوصی و گاه گروهی با دو طرف ملاقات دارد و در برخی شرایط نیز درمانگر این‌گونه توصیه می‌کند که هر یک از افراد را به‌صورت جدا ملاقات کند.

نکته قابل‌توجه این است زمانی که افراد با یکدیگر به این مراکز مراجعه می‌کنند این امر تأثیر بسزایی در حل شدن مشکلات آنها دارد و ریشه‌یابی آن به‌صورت آسان‌تر انجام می‌شود.، مشاوران و روانشناسان سامانه مشاور خوب می‌توانند به بهترین شکل ممکن درزمینه شناسایی و حل تعارضات شما عزیزان را راهنمایی نمایند.

____________________________________________________

[1] برایان داس، همکاران (2009): زناشویی درمانی، عقب‌نشینی‌ها و کتاب‌ها: چه کسی، چه، چه زمانی و چرا در جستجوی کمک در رابطه

[2] کلنسسیر ویدهوف: تجزیه‌وتحلیل مستقیم زوجین

نظر شما

نظر خواننده‌ها