سامانه جامع مشاوره و خدمات روان‌شناختی

مشاور سبل السلام

بازگشت به سایت

مشاوره طلاق

مشاوره طلاق، نوع نسبتاً جدیدی از مشاوره است که با هدف کمک به زوجین برای مدیریت احساسات پیچیده‌شان درباره‌ی طلاق انجام می‌شود. جلسات این مشاوره قبل یا بعد از طلاق و به روشی سازنده‌تر و محترمانه‌تر ازآنچه زوجین به‌تنهایی قادر به انجام آن باشند، برگزار می‌گردد. مشاوره درزمینه طلاق به زوجین کمک می‌کند تا بیشتر و بهتر و در کمال آرامش به خود، آینده و تصمیمی که دارند بیندیشند تا در آینده با پشیمانی مواجه نشوند و بتوانند تصمیم درست را اخذ نمایند.

 

مشاوره پیش از طلاق

طلاق یکی از راهکارهای نهایی در زندگی زناشویی است. اگر زندگی خود را دوست دارید و می‌خواهید آن را حفظ کنید پس فکر کردن به طلاق درست نیست و باید زندگی مشترک را به‌صورت اصولی حفظ کرده و آن را مستحکم کنید.

اما اگر علاقه‌ای به زندگی مشترک و همسر خود ندارید و یا به‌واسطه مشکلات و مسائل پیش‌آمده تصمیم بر جدایی گرفته‌اید بهتر است قبل از این کار حتماً از مشاوره طلاق بهره‌مند شوید. این کار سبب می‌شود تا حتی در صورت طلاق گرفتن نیز، بهترین اقدام ممکن صورت پذیرد. زیرا در برخی مواقع مانند وجود مخاطرات جانی و عدم احساس امنیت و …، طلاق گرفتن امری ضروری به نظر می‌رسد.

 

مشاوره فرزندان

بخشی از مشاوره طلاق مربوط به فرزندان است. والدینی که صاحب فرزند هستند و قصد جدایی دارند باید قبل از طلاق به مشاوره رفته و کلیه‌ی مسائل پیرامون فرزند خود را بررسی نمایید تا فرزند شما با آسیب‌ها و مشکلات پیش رو مواجه نشود. طلاق بزرگ‌سالان و کودکان را به سمت تعدیلات و چالش‌های بی‌شماری سوق می‌دهد. درحالی‌که سازگاری هر کودک با طلاق متفاوت است، اما تا ۲۵٪ از کودکانی که والدین آنها طلاق می‌گیرند، مشکلات عاطفی و رفتاری مداوم را تجربه می‌کنند (در مقایسه با ۱۰٪ از فرزندان والدینشان که طلاق نمی‌گیرند).

همسران، یکدیگر را طلاق می‌دهند، اما فرزندان خود را طلاق نمی‌دهند. اکثریت همسران سابق قادرند رابطه فرزند پروری نسبتاً بدون تعارض را به نفع فرزندان خود برقرار کنند. بااین‌حال، حدود یک سوم در برقراری رابطه عملی فرزند پروری، حتی سال‌ها پس از طلاق، مشکل‌دارند.  [1]

زمان مراجعه به مشاوره طلاق

  • وقتی دائماً درباره‌ی مسائل مربوط به طلاق فکر می‌کنید.
  • وقتی نمی‌توانید روی آینده تمرکز کنید و برای آینده برنامه بریزید.
  • زمانی که احساس می‌کنید دچار افسردگی شده‌اید.
  • زمانی که مدام پرخاشگر و عصبانی می‌شوید، قوانین را زیر پا می‌گذارید، دست به انجام کارهای خطرناک می‌زنید، و به خودکشی فکر می‌کنید.
  • وقتی نشانه‌های سوءمصرف مواد، اختلال خواب و اختلال تغذیه وجود داشته باشد.
  • وقتی اصلاً نمی‌توانید فکر کنید و چون نمی‌دانید از کجا شروع کنید، به‌شدت ترسیده‌اید.

روند مشاوره پیش از طلاق

برای انجام مشاوره طلاق باید در ابتدا به یک روانشناس و مشاوره متخصص و باتجربه در حوزه‌ی طلاق مراجعه نمایید. پس از بررسی مشکل و جوانب آن شما در ابتدا باید با راهکارها برای حل مشکل و عواقب طلاق برای زن و مرد به‌صورت کامل آگاه شوید پس‌ازآن مشاور مهارت‌ها و ویژگی‌های زوجین را برای حل مشکلات بررسی و شناسایی می‌کند.

شما در طی مشاوره  به این نکته پی خواهید برد که حل مشکل به‌جای طلاق می‌تواند مانع بروز بسیاری از آسیب‌ها به اعضای خانواده شود. همچنین اگر مشاور طلاق متوجه شد که زوجین بهتر است از یکدیگر جدا شوند، نیز بهترین روش‌ها و  راهکارها را به شما عرضه می‌دهد تا شما با مشکل پس از طلاق مواجه نشوید و افسردگی، اضطراب و نا موفقیت در زندگی را تجربه نکنید.

 

مشاوره بعد از طلاق

مشاوره پس از طلاق برای افرادی است که طلاق گرفته‌اند و اکنون می‌خواهند برای آینده‌شان و در بسیاری از موارد، درباره‌ی فرزندانشان تصمیم‌گیری کنند. بعد از طلاق بسیار مهم است که زوجین احساس ناراحتی و اندوه ناشی از طلاق و جدایی را بپذیرند و به احساسات خود من‌جمله غم و خشم مجال بروز دهند.  مشاوره بعد از طلاق می‌تواند به زوجین کمک کند تا بتوانند با مسئله‌ی اتفاق افتاده و در کل با شکست مواجه شده‌ی خود کنار بیایند و همچنین کمک می‌کند تا بتوانند برای آرامش روح خود راهکارهای مناسبی را آموزش ببینند.

۸۰% طلاق‌ها در 5 سال اول زندگی رخ می‌دهد. برای جلوگیری از طلاق، بهترین راه استفاده از مشاوره طولانی‌مدت و هدف‌دار برای زوجین قبل از ازدواج است و درصورتی‌که به هر دلیل زوجین تصمیم به طلاق گرفتند بهتر است از مشاوره طلاق استفاده کنند. طلاق (توافقی) سریع و بدون بررسی کافی ریشه بسیاری از صدمات روحی و جسمی است.

بنابراین در مورد تصمیم به این مهمی حداقل یک ماه به خود فرصت دهید و در این مدت، بسیار خوب است که از مشاوره‌ی مستمر و متخصصان مجرب بهره‌مند شوید. مشاوران و روانشناسان سامانه مشاور خوب می‌توانند به بهترین شکل ممکن درزمینه مشاوره طلاق شما عزیزان را راهنمایی نمایند.

_______________________________________________________

[1] انجمن روان‌پزشکی آمریکا: راهنمای تشخیصی و آماری اختلال‌های روانی.

نظر شما

نظر خواننده‌ها