سامانه جامع مشاوره و خدمات روان‌شناختی

مشاور سبل السلام

بازگشت به سایت

مشکلات ارتباطی خانواده

هنگامی‌که مشکلی در خانواده رخ می‌دهد به این معنی است که یکی از اعضای خانواده از شرایط موجود لذت نمی‌برد و فرد دچار مشکل شده و احساس راحتی و آرامش نمی‌کند. با توجه به تأثیر شدید مشکلات ارتباطی بر خانواده، ضروری است از همان آغاز به درمان پرداخت. مشاوره و روان‌درمانی برای رفع این مشکلات بسیار مناسب است.

خانواده‌های امروز به علت تغییرات اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و غیره در بحران هستند. مهم نیست کجا زندگی می‌کنید یا سابقه خانوادگی شما چه بوده است؛ وجود مشکلات رایج ارتباطات خانوادگی در همه خانواده‌ها امری طبیعی است.

شناخت مشکلات رایج ارتباطات خانوادگی با بررسی اعضای خانواده و موقعیت آنها انجام می‌شود. هر یک از اعضای خانواده خواسته‌های متفاوت داشته و برحسب آن به افراد مختلفی نیاز دارند. هرکدام از آنها نسبت به دیگر اعضای خانواده توانایی خاصی دارند تا به‌طور متفاوتی عمل کنند. به‌هرحال، زمانی که همه اعضای خانواده خواسته‌های متفاوتی را درزمانی مشخص نیاز داشته باشند، برآورده کردن آنها بسیار دشوار خواهد بود.

 

مشکلات ارتباطی خانواده

مشکلات و آسیب‌های ارتباطی متعددی در درون خانواده‌ها وجود دارد؛ این مشکلات متواند ناشی از بیماری‌های جسمی یا روانی، مشکلات ارتباطی والد- فرزند، مشکلات ارتباطی والدین و مشکلات ارتباطی خواهران و برادران باشد. در این میان، پدیده‌های خشونت با همسر (همسر آزاری)، خشونت با فرزندان (کودک‌آزاری)، نه تنها به زندگی خانوادگی بلکه به جامعه نیز خسارت‌های جبران‌ناپذیری وارد می‌کنند. [1]

این قبیل مشکلات ارتباطی به‌صورت توهین، تحقیر و انتظارات غیرواقعی از همسر بروز می‌کند گاهی اوقات والدینی که در ارتباط با یکدیگر مشکل‌دارند، سعی می‌کنند ارتباط خود را به حداقل ممکن برسانند. به همین دلیل قهر و جدایی عاطفی بین والدین ایجاد می‌شود. آنان سعی می‌کنند باهم ارتباطی نداشته باشند ولی از هم جدا نیز نمی‌شوند.

در چنین شرایطی، والدین برای ایجاد ارتباط سعی می‌کنند از فرزندان استفاده کنند و آنان را واسطه‌ی میان خود قرار دهند. چنین ارتباط خانوادگی به شدّت به فرزندان صدمه می‌زند. این والدین معمولاً در تصمیم‌گیری و حل مشکل بسیار ضعیف‌اند و سعی می‌کنند برای مسائل خود آسان‌ترین راه را انتخاب کنند.

تأثیر مشکلات ارتباطی خانواده بر فرزندان

هنگامی‌که زن و مرد از هر لحاظ به بلوغ نرسیده باشند، به‌طور خود به خودی میان آنان اختلاف درروش تربیت فرزندان به وجود می‌آید. بنابراین فرزندان باتربیت دوگانه بزرگ می‌شوند و این فرزندان در آینده به دلیل ارتباط جدیدی که با محیط و همسالان خود برقرار می‌کنند و آموزش‌های جدیدی که از محیط اجتماعی کسب می‌کنند، ممکن است به‌طور مجدد با والدین خود در تضاد قرار گیرند. [2]

گاهی فرزندان خانواده برای به‌دست آوردن محبت والدین با یکدیگر رقابت‌های شدیدی، دارند. گاهی نیز بین آنان همکاری شدیدی برای ایستادگی در مقابل والدین دیده می‌شود. گاهی اوقات نیز یکی از فرزندان به علت بیماری موردتوجه بیش‌ازحد سایر اعضای خانواده قرار می‌گیرد یا طرد می‌شود. در بعضی از خانواده‌ها، فرآیند خاصی وجود دارد که یکی از فرزندان خانواده به شدّت اهمیت می‌یابد به‌گونه‌ای که «عزیز» خانواده می‌شود و به نظرات او اهمیت بسیار داده می‌شود. [3]

 

تأثیر اختلالات بر روابط خانواده

عامل دیگری که جزو مشکلات عمده در خانواده‌ها محسوب می‌شود، اختلال شخصیت است. اختلال شخصیت موجب می‌شود که روابط فرد در جامعه دچار مشکل شود. این اختلالات، گروهی از اختلالات روان‌شناسی هستند که فرد در ظاهر خوب و آراسته ولی در روابط خود بدبین است. ممکن است به این دلیل باشد که در دوران کودکی یا نوجوانی شاهد تجربیات ناموفقی بوده است.

روان‌درمانی خانواده، روان‌درمانی بین فردی و آموزش مهارت‌های ارتباطی که به ارتباطات مختل افراد می‌پردازند، از مهم‌ترین راه‌های درمان مشکلات ارتباطی به شمار می‌آیند.

چنان چه در خانواده یکی ازاین‌گونه مشکلات پدیدار شد باید به فکر درمان بود. با توجه به تأثیر بسیار مشکلات ارتباطی بر خانواده بهتر است از همان آغاز به مشاوره و روان‌درمانی پرداخت. مشاوران و روانشناسان سامانه مشاور خوب می‌توانند به بهترین شکل ممکن درزمینه مشکلات ارتباطی خانواده، شما عزیزان را راهنمایی نمایند.

_________________________________________

[1]  انا رومرو، همکاران (2019): مشکلات ارتباطات خانوادگی، سازگاری روانی اجتماعی و آزار و اذیت اینترنتی

[2] اچ­جی مارکمن (1981): پیش‌بینی پریشانی زناشویی: یک پیگیری ۵ ساله.

[3] آدل فابر، الینه مازلیش (2012): خواهر و برادر بدون رقابت: چگونه به فرزندان خود کمک کنیم تا با هم زندگی کنند تا بتوانید بیش‌ازحد زندگی کنید

نظر شما

نظر خواننده‌ها