سامانه جامع مشاوره و خدمات روان‌شناختی

مشاور سبل السلام

بازگشت به سایت

مشکلات جنسی خانواده

طلاق مانند هر پدیده ی نامطلوب اجتماعی مولد چندین عامل است که بعضی از آن ها با ریشه های اجتماعی، فرهنگی و محیطی و برخی دیگر با بنیادهای شخصی اعم از نارسایی های بیولوژیک و یا کمبود روانی جلوه گرند. از جمله علل طلاق، مشکلات جنسی زوجین است چراکه یکی از اصلی ترین انگیزه های تشکیل خانواده آمیزش و تامین نیاز جنسی است. اما زنان و مردان بندرت از از مشاور خانواده درمانی خود می خواهند که به آنها در بهبود سلامت جنسی کمک کند.

 

رابطه جنسی سالم

رابطه جنسی عامل ایجاد صمیمیت احساسی و فیزیکی بین زوجین است اما این رابطه نیازمند برخی ویژگی ها نیز هست تا بتواند به عنوان یک رابطه جنسی ایده آل معرفی شود . این ویژگی ها عبارت اند از :

 • رابطه جنسی که آزادانه انتخاب شده باشد و از روی اجبار نباشد.
 • در مورد عواقب آن به صورت کاملا آگاهانه فکر کرده باشند.
 • مطمئن بودن و امنیت در رابطه جنسی
 • احترام هر دو طرف رعایت شده باشد
 • مراقبت و اهمیت قائل شدن هر دو طرف نسبت به این موضوع

تاثیر رابطه جنسی بر سلامت روانی

رابطه جنسی در داشتن سلامت روانی نیز کمک می کند. رابطه جنسی خوب، می تواند نشان دهنده ی رابطه زناشویی سالم و رضایت بخش باشد چراکه برای ایجاد همبستگی در رابطه زناشویی بسیار مهم است. رابطه جنسی نامطلوب به دلیل رابطه زناشویی مشکل دار است و همچنین بر عکس آن نیز اهمیت دارد زیرا روابط مشکل دار به دلیل نبود رابطه جنسی مطلوب است.

اصولا مشکلات جنسی به چند دلیل عمده میان زوجین بوجود می آید:

 • باورها و نگرش وتصورات نادرست، که می تواند به دلایل مختلفی از جمله تبلیغات ماهواره ای و برخی رسانه ها بوجود بیاید.
 • نادرستی فرهنگی، از جمله اینکه در شب عروسی عده ای اصرار به برقراری رابطه میان زوجین در همان شب را دارند نیز موجب اختلالات جنسی زوجین می شود.
 • این تصور که حتما برقراری رابطه زناشویی حق مرد است و تمکین از وظایف زن است و زن هیچ حقی در آمیزش ندارد.
 • اختلالات، مشکلات و ناسازگاری ها در خارج از بستر خواب
 • تفاوت در خواسته ها: همسری که رابطه‌ی جنسی پیش بینی نشده را دوست دارد، در مقابل فردی که اهل برنامه ریزی و زمانبندی است. یکی شوخی‌های جنسی رکیک را دوست دارد و دیگری از این رفتار بیزار است. یکی دوست دارد راه و روش‌های جدید را امتحان کند و آن دیگری دوست دارد طبق روتین پیش بروند.
 • گاهی فقط یکی از همسران (معمولا مرد) شروع کننده رابطه جنسی است و این باعث خشم و دلخوری میشود.
 • گاهی یکی از طرفین فقط به خواسته‌ها و نیازهای خودش توجه می‌کند. نادیده گرفتن خواسته‌های جنسی همسرتان اصلا به نفع رابطه‌تان نیست.

 

 

توجه به سلامت جنسی

از آنجا که سلامت جنسی هم بهزیستی جسمی و هم عاطفی را در بر می گیرد ، مشکلات مربوط به سلامت جنسی می تواند عملکرد طبیعی فرد ، شریک زندگی و خانواده را به طور قابل توجهی مختل کند. به عنوان مثال ، مواردی در رابطه مانند عدم تعادل قدرت ، کینه و عصبانیت می تواند میزان تمایل فرد به شریک زندگی خود را کاهش دهد. مشکلات ارتباطی درون یک رابطه و عدم توانایی در گفتگو در مورد نحوه تأمین نیازهای جنسی نیز می تواند بر توانایی یک جنسیت در سلامتی تأثیر بگذارد.

زوجین همچنین ممکن است از نزدیک بودن به یکدیگر ترس داشته باشند که همین امر باعث کاهش میل آنها می شود. بعلاوه ، روابطی که از نظر جنسی سالم نیستند ممکن است ناخواسته یک پیام منفی در مورد رابطه جنسی به سایر اعضای خانواده منتقل کنند، از جمله “رابطه جنسی بد است” ، یا “رابطه جنسی موضوعی است که نباید درباره آن بحث شود”. چنین پیام هایی می تواند توانایی نسل آینده را برای داشتن سلامتی جنسی بدون احساس گناه و شرم مختل کند.

چندین دلیل که مردم از دریافت کمک جلوگیری می کنند عبارتند از:
 • به امید حل شدن مشکل بعد از مدتی برطرف می شود
 • احساس خجالت از این که فقط آنها مشکل دارند
 • انتظارات جنسی کم
 • احساس ناامیدی نسبت به مشکل و تردید در مورد اینکه درمان می تواند به شما کمک کند
 • به سادگی قادر به شناسایی یک مشکل به عنوان یک مشکل نیست (به عنوان مثال ، مردان با انزال زودرس اغلب فکر می کنند طبیعی است)
 • مشکل در یافتن یک درمانگر ازدواج و خانواده که دارای اعتبار معتبر در رابطه جنسی درمانی است و مقرون به صرفه است.

 

 

اهمیت سلامت جنسی

مسائل جنسی سهم قابل توجهی در رضایت مندی از زندگی مشترک داشته اند. زمانی که زن و شوهر در مورد مسائل جنسی با هم اختلاف دارند، بهترین راه آن است که در مورد اختلافات با هم به گفت و گو بپردازند و آنها را حل کنند. رفتار محبت آمیز با هم امکان اظهار عشق در روابط صحیح را فراهم می کند.

بنابراین، مشکلات جنسی به معضلات رابطه ای جدید دامن می زند. یکی از موارد مهمی که در روابط جنسی مطرح است، آمادگی روانی زوجین می باشد. میزان آمادگی روانی بستگی به تجربیات اطلاعات و مطالعات قبل از ازدواج دارد. در آخر، توصیه می شود جهت بهبود، شناخت و اصلاح روابط جنسی علاوه بر مطالعه و مراجعه به مراکز مشاوره، زوجین باید در مورد توقعات، رفتار و ارزش ها با هم گفت و گو کنند.

این امر به منظور بهبود روابط جنسی بسیار سازنده است و موجب تقویت جنبه های مختلف ازدواج، بهداشت روانی زوجین و پایداری خانواده ها می شود. مشاوران و روانشناسان سامانه مشاور خوب میتوانند به بهترین شکل ممکن در زمینه تشخیص و درمان مشکلات جنسی، شما عزیزان را راهنمایی نمایند.

____________

انجمن روان پزشکی آمریکا: راهنمای تشخیصی و آماری اختلال‌های روانی.

نظر شما

نظر خواننده‌ها